juni 2, 2021 - 4:27 e m
Bordtennisens sista direktplatser till Paralympics står på spel. Motståndet är stentufft och den svenska målsättningen hög.
– Vi vill inte åka hem tomhänta, säger Daniel Ellermann.
Paralympic World Qualification Tournament arrangeras i Laško i Slovenien från torsdag till lördag. Tävlingarna är den sista chansen för bordtennisen att spela sig till en plats till Paralympics i Tokyo i slutet av sommaren.
– En vinnare i varje klass kommer att ta en plats till Paralympics, alla andra kommer att vara förlorare. Så det är tufft, tufft motstånd, säger förbundskapten Daniel Ellermann.
Sverige har en ung och lovande trupp på plats där Linus Karlsson är den mest rutinerade och också den enda som är över 30 år. Han och Smilla Sand – som båda är andra-seedade i turneringen – är de som på förhand ser ut att ha största chans att knipa en direktplats till spelen.
– Vi kommer att vara nöjda om vi åker härifrån med en biljett till Paralympics. Vi vill gärna kvala in en person från den här tävlingen, säger Ellermann.
I och med att de sista direktplatserna står på spel är också motståndet av tuffast möjliga sort.
– Alla som har något med toppen att göra är här. Det är ett otroligt tufft startfält med deltagare från över 50 länder.
Vad mer kan du säga om den svenska truppen?
– Vi har en trupp med många ungdomar och det är bra att de får vara med i en tävling där mycket står på spel. De kanske har siktet inställt på Paralympics i Paris och Los Angeles men vi skulle såklart bli jätteglada om någon lyckas här nere.
Vad har du för förväntningar och förhoppningar på tävlingen?
– Först och främst att alla kommer till spel. Det är en osäkerhet hela tiden, det är många tester och restriktionerna är hårda. Vi får bara vara på hotellet eller åka buss till hallen. Det är speciellt men det flyter på och jag hoppas att det inte ska påverka uppladdningen för mycket – och sedan hoppas jag att vi kommer hem med en plats till Tokyo.
Den svenska truppen
David Olsson, klass 5, Eslövs BTK
Michael Azulay, klass 6, Askims BTK
Jonas Hansson, klass 7, LinnéPartille PK
Linus Karlsson, klass 8, Västers BTK
Emelie Endre, klass 6, IFAH Stockholm
Smilla Sand, Klass 7, Malmö IF
Anja Händén, Klass 10, Halmstads BTK
Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna (ska klassas)
Paralympic World Qualification Tournament visas live på Youtube. Klicka här för att gå till direktsändningen.