mars 10, 2020 - 5:14 e m
Det svenska landslaget i rullstolsrugby hade chansen att knipa en av de två sista platserna till Paralympics. Dessvärre var marginalerna på fel sida.
I veckan har svenska landslaget i rullstolsrugby varit i Kanada för att kriga om en plats till Paralympics i Tokyo senare i år. Men marginalerna var inte på Sveriges sida.
I premiärmatchen mot Colombia förlorade Sverige med endast ett mål (53-54), en förlust som satte prägel på hela turneringen.
– Hade vi inlett turneringen med bättre fart hade vi slagit Colombia och då hade det sett annorlunda ut. Det känns så trist att vi inte lyckades bättre än vad vi gjorde, säger Stefan Jansson.
Inte nog att det blev en uddamålsförlusten mot Colombia, i matchen om semifinal mot Tyskland blev det förlust efter övertid (62-63).
– Stolpe ut i två viktiga matcher är riktigt surt. Hade vi vunnit dessa hade vi fått spela mot Kanada eller Frankrike i en sista helt avgörande match om en plats till Paralympics men tyvärr så nådde vi aldrig dit, avslutar Jansson.
SWE 53 VS COL 54 |
FRA 48 VS SWE 31 |
SWE 48 VS SUI 44 |
CAN 55 VS SWE 39 |
SWE 62 VS GER 63(OT) |
BRA 47 VS SWE 50 |