september 1, 2021 - 3:46 e m
Åttonde dagen var en dag med få svenskar i elden när endast sportskytte och bordtennis stod på schemat. På skyttebanan blev det inga finaler, däremot säkrades ytterligare en medalj när AC och Lundbäck blev klara för final.
Efter att endast tränat och tävlat R3 i ett år gjorde Anna Normann sin bästa serie någonsin i disciplinen, 10 meter stående luftgevär, när hon sköt in 630.5 poäng och placerade sig på en 24:e plats. Ingen final men ändå en godkänd prestation från Normann som nu har paradgren kvar – R8, 50 meter gevär den 3 september.
För Philip Jönsson som tog guld i måndags fanns inte riktigt den kraft och fokus som krävdes till dagens tävling. Det blev en 23e plats och 632.0 poäng i R5, 10 meter luftgevär, och därmed ingen final för Jönsson heller.
>> Svårt att ladda om efter guldet – nu väntar favoritdisciplinen för Jönsson
Svenskduon Anna-Carin Ahlquist och Ingela Lundbäck spelade ut europamästarna Serbien i semifinalen. Först tog man hem dubbeln med 3 – 1 i set efter när Lundbäck stod emot många bollar från serberna och svarade med att slå in boll efter boll för Sverige.
Vinst i singelmatcherna krävdes för en finalplats och först ut var AC mot Serbiens rutinerade Borislava Peric Rankovic som aldrig hade en chans. 3 – 0 i set och final för svenskorna.
>> Final för AC och Lundbäck